Články

Harvestorové kácecí hlavice

S nástupem výkonné mechanizace v lesnictví se stále více využívají různé typy harvestorů s kácecími a procesovacími hlavicemi. Dnes již nejsou omezeny pouze na velké harvestory či traktory, ale dají se využít například i u pracovních čtyřkolek.

Typ harvestorové kácecí hlavice

Existují kácecí hlavice určené k porážení stromů, procesovací hlavice určené k odvětvování a někdy i řezání kmenů a potom různé kombinované typy. Tyto hlavice se využívají zejména v závislosti na typu použité mechanizace a sestavení těžební linky. Větší harvestory používají téměř výhradně kombinované hlavice, které umí strom porazit, odvětvit, nařezat na požadovanou délku a naložit.

Naše firma se specializuje na prodej hydraulických ruk i procesovacích harvestorových hlavic. V nabídce máme i kvalitní rotátory na hydraulické ruce.

Výkon hlavice

Různé kácecí hlavice jsou dostupné téměř v libovolném výkonu, jejich využití samozřejmě velmi závisí i na typu použité mechanizace. Správné použití a dostatečné dimenzování použitého stroje má zásadní vliv také na bezpečnost. I menší pracovní čtyřkolky mohou například kácet stromy do průměru kmene okolo 10 cm, ale využití silných hlavic na kácení vzrostlých stromů vyžaduje dostatečnou protiváhu, stabilní postavení a v neposlední řadě i dostatečně silné opěry. Použití relativně silných hlavic na slabých strojích je velmi nebezpečné. Proto se pro kácení zpravidla využívají přímo harvestory či lesní traktory a traktor bagry.

Nevýhodou traktorů je to, že musí pokácené dříví složit a následně se musí vyvážet dalším strojem, zatímco výkonné harvestory kombinované s vyvážečkou obslouží prakticky celou těžební linku. Výhodou harvestoru je také výrazně větší plošný rozměr a tím i vyšší stabilita. Výkon při kácení tedy nelimituje pouze přímý výkon harvestorové hlavice, ale kombinace použité hlavice, hydraulické ruky a stroje.

Konstrukce harvestorové kácecí hlavice

Konkrétní technické řešení závisí vždy na typu a požadovaném výkonu. Menší gilotinové hlavice používají nůž, který dokáže přeseknout náletové dřeviny či mladší stromky v probírkách. Pro těžbu vzrostlých stromů se používají různé typy pulzních či harvestorových hlavic, které řežou jakousi obdobou řetězové pily. Hlavice je v každém případě extrémně namáhaná a často i konstrukčně složitá, zejména v případě kombinovaných harvestorových hlavic pro kácení i zpracování dřeva. To klade vysoké nároky na kvalitu konstrukce, zpracování i použitých materiálů.

Nákup harvestorové hlavice

Při výběru a nákupu harvestorové hlavice je třeba pamatovat hned na několik důležitých věcí. Hlavice pochopitelně musí mít dostatečný výkon a schopnosti pro plánované využití. Velmi důležitá je i kvalita provedení, konstrukce, použité materiály a záruka. Neméně důležité jsou ale i další aspekty, jako například snadnost montáže, možnosti servisu či dostupnost a cena náhradních dílů.

Pokud si nevíte rady, určitě se na nás obraťte pomocí formuláře níže a naši zkušení prodejci vám pomohou vybrat hlavici podle vašich potřeb.

Dodavatelé

AS Fors MW AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor JPJ Forest, s.r.o. Kreisi Metall OÜ Next Hydraulics srl Pentin Paja Oy Riuttolehto Oy Tizmar snc Unimet AB