Články

Hydraulická ruka za traktor

V běžném provozu se hydraulická ruka k traktoru obvykle nepřipojuje, velmi často se však využívá v lesnictví. Ne každý provoz totiž disponuje výkonnými harvestory, a tak přijdou ke slovu i lehčí stroje, jako například univerzální traktory vybavené právě hydraulickou rukou.

Naše firma se specializuje na prodej hydraulických ruk za malotraktory, traktory a ATV pracovní čtyřkolky zejména do lesního průmyslu.

Možnosti využití hydraulické ruky v lesnictví

Hydraulickou ruku lze osadit například drapákem pro manipulaci se dřevem, jeřábem či procesovací hlavicí pro odvětvování a řezání kmenů. Drapáky na hydraulické ruce se často používají zejména v menším provedení a slouží k manipulaci s menšími kusy dřeva či k vyvážení dříví. Jeřáby jsou určené zejména ke zvedání břemen. Často bývá ke svozu využíván tahač s návěsem, který je osazen vlastní hydraulickou rukou ke zvedání celých klád.

Ve složitějším terénu se ke svozu může použít přímo harvestor, nebo například traktor s vlečkou. K nakládání lze využít hydraulickou ruku s jeřábem či drapákem. Pokud se neprovádí zpracování kmenů pomocí harvestoru, může k této činnosti posloužit speciální hydraulická ruka s hlavou pro zpracování dřeva. Tyto hlavy sice zpravidla neumí kácet, ale mohou zajistit odvětvení a rozřezání menších kmenů. Na větší průměry kmene je třeba využít harvestor, protože většina traktorů nemá dostatečnou váhu a stabilitu.

Technické podmínky použití hydraulické ruky

Menší hydraulická ruka může přímo využívat hydraulického okruhu traktoru. Větší konstrukce vyžadují přídavnou olejovou nádrž a čerpadlo poháněné vývodovým hřídelem. Použití hydraulické ruky samozřejmě vyžaduje vybavení traktoru podpěrami. Traktory v lesnickém provozu mívají navíc zesílenou konstrukci a ocelovou vanu, která krom zvýšené odolnosti zajišťuje i ochranu proti únikům provozních kapalin.

Velká / Malá hydraulická ruka

Velká hydraulická ruka, například pro zpracování kmenů, může být montována pouze na stroje dostatečné hmotnosti, aby nedošlo k jejich převržení. Velkou výhodou je otočné řízení traktoru, které umožňuje pohodlnou a bezpečnou práci přímo z kabiny. Menší hydraulická ruka je často ovládána přímo, toto řešení však znamená horší výhled a zvýšené pracovní riziko.

Pokud je Vám něco nejasné a potřebujete se na cokoliv zeptat ohledně hydraulických ruk za traktor či malotraktor, neváhejte nás kontaktovat pomocí formuláře níže či na uvedeném telefonním čísle – rádi Vám s výběrem hydraulické ruky pomůžeme.

Dodavatelé

AS Fors MW AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer JPJ Forest, s.r.o. Kreisi Metall OÜ Next Hydraulics srl Pentin Paja Oy Riuttolehto Oy Tizmar snc Unimet AB