Články

Hydraulická ruka za traktor

V běžném provozu se hydraulická ruka k traktoru obvykle nepřipojuje, velmi často se však využívá v lesnictví. Ne každý provoz totiž disponuje výkonnými harvestory, a tak přijdou ke slovu i lehčí stroje, jako například univerzální traktory vybavené právě hydraulickou rukou.

Naše firma se specializuje na prodej hydraulických ruk za malotraktory, traktory a ATV pracovní čtyřkolky zejména do lesního průmyslu.

Možnosti využití hydraulické ruky v lesnictví

Hydraulickou ruku lze osadit například drapákem pro manipulaci se dřevem, jeřábem či procesovací hlavicí pro odvětvování a řezání kmenů. Drapáky na hydraulické ruce se často používají zejména v menším provedení a slouží k manipulaci s menšími kusy dřeva či k vyvážení dříví. Jeřáby jsou určené zejména ke zvedání břemen. Často bývá ke svozu využíván tahač s návěsem, který je osazen vlastní hydraulickou rukou ke zvedání celých klád.

Ve složitějším terénu se ke svozu může použít přímo harvestor, nebo například traktor s vlečkou. K nakládání lze využít hydraulickou ruku s jeřábem či drapákem. Pokud se neprovádí zpracování kmenů pomocí harvestoru, může k této činnosti posloužit speciální hydraulická ruka s hlavou pro zpracování dřeva. Tyto hlavy sice zpravidla neumí kácet, ale mohou zajistit odvětvení a rozřezání menších kmenů. Na větší průměry kmene je třeba využít harvestor, protože většina traktorů nemá dostatečnou váhu a stabilitu.

Technické podmínky použití hydraulické ruky

Menší hydraulická ruka může přímo využívat hydraulického okruhu traktoru. Větší konstrukce vyžadují přídavnou olejovou nádrž a čerpadlo poháněné vývodovým hřídelem. Použití hydraulické ruky samozřejmě vyžaduje vybavení traktoru podpěrami. Traktory v lesnickém provozu mívají navíc zesílenou konstrukci a ocelovou vanu, která krom zvýšené odolnosti zajišťuje i ochranu proti únikům provozních kapalin.

Velká / Malá hydraulická ruka

Velká hydraulická ruka, například pro zpracování kmenů, může být montována pouze na stroje dostatečné hmotnosti, aby nedošlo k jejich převržení. Velkou výhodou je otočné řízení traktoru, které umožňuje pohodlnou a bezpečnou práci přímo z kabiny. Menší hydraulická ruka je často ovládána přímo, toto řešení však znamená horší výhled a zvýšené pracovní riziko.

Pokud je Vám něco nejasné a potřebujete se na cokoliv zeptat ohledně hydraulických ruk za traktor či malotraktor, neváhejte nás kontaktovat pomocí formuláře níže či na uvedeném telefonním čísle – rádi Vám s výběrem hydraulické ruky pomůžeme.

Dodavatelé

AS Fors MW AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor JPJ Forest, s.r.o. Kreisi Metall OÜ Next Hydraulics srl Pentin Paja Oy Riuttolehto Oy Tizmar snc Unimet AB