Články

Hydraulika zemědělské a lesnické techniky – hydraulické hadice, spojky a šroubení

Ve většině zemědělské a lesnické techniky nějakým způsobem figuruje hydraulika. Ať už se jedná o hydraulické rotátory, lesnické ruky či kácecí hlavice. Proto je dobré podívat se na to, z jakých částí se takové hydraulické sestavy skládají a jaké typy jednotlivých komponentů existují.

Hydraulické hadice a jejich dělení

Základem každé takové sestavy jsou bezesporu hydraulické hadice. Těch je celá řada. Vyrábí se pryžové hadice, hadice z termoplastu či teflonové hadice. Ty jsou vhodné především pro nižší až střední tlaky. Na trhu se však objevují také speciální vysokotlaké hadice, které zvládají tlaky okolo 70 MPa.

Vysokotlaké hydraulické hadice

Vysokotlaké hydraulické hadice

V závislosti na tlaku se odvíjí tloušťka stěny hadice, která většinou začíná okolo 1 mm. Tlustostěnné hadice pak nesou tloušťku stěny okolo 16 mm. Jejich délka se zpravidla udává v metrech. Některé mohou být jen pár metrů dlouhé, delší dosahují až desítek metrů. Můžeme se též setkat s udáváním délky hadic v palcích.

Spojky a Šroubení v hydraulice

Nejsou to ale jen hadice, které tvoří hydraulickou sestavu. Velmi důležité jsou též koncovky takových hadic. Většinou se setkáme s klasickým šroubením. Pro některé typy upevnění je však vhodnější převlečná matka. Někdy se též používají kompresní spojky, ty jsou vhodné především pro spojení tenkostěnných trubek. U některých typů spojení se objevují i navařovací spojky.

Šroubení a spojky u hydrauliky

Šroubení a spojky u hydrauliky

Šroubení je nejčastěji vyvedeno metrickým závitem. Dělíme jej na hrubě a jemně šroubený. Jak již název napovídá, jemné šroubení ponese méně hluboký a hrubé hlubší závit. Nejčastěji se setkáme s pravým závitem, který je stočen pod úhlem 60 stupňů.

Pokud budeme nahlížet do tabulky šroubení, najdeme zde například označení M 10. To znamená, že máme tu čest se šroubem, který má průměr 10 mm a nese hrubé šroubení. Pokud bychom hledali šroub o stejném průměru, ale s jemným šroubením, setkali bychom se s označením M 10 X 1,25.

Nyní už víte, jaké komponenty a rozměry se v rámci hydraulických soustav objevují. Pokud tedy kupujete nový stroj, nebo potřebujete vyměnit hadici, už víte, kam sáhnout.

V případě, že byste potřebovali poradit, či se na cokoliv zeptat, tak nás neváhejte kontaktovat a rádi Vám poradíme.

Dodavatelé

AS Fors MW AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor JPJ Forest, s.r.o. Kreisi Metall OÜ Next Hydraulics srl Pentin Paja Oy Riuttolehto Oy Tizmar snc Unimet AB