Články

Malá hydraulická ruka

Hydraulická ruka patří mezi hojně rozšířené a velmi univerzální nástroje. Běžně je k vidění například na bagrech, nákladních automobilech či manipulačních strojích. Vyrábí se však i lehčí verze, které lze montovat na malotraktory, terénní automobily, čtyřkolky, vozíky, vyvážečky a dokonce valníkové dodávky.

Malá hydraulická ruka

Menší typy hydraulických ruk se zpravidla montují na malá vozidla. Může se jednat například o vozíky, čtyřkolky, malotraktory či dodávky. Dosah je obvykle v rozmezí tří až pěti metrů a nosnost několik stovek kilogramů. Protože tato malá vozidla nemívají vlastní hydraulický okruh, často mají tyto typy ruk také vlastní pohonný agregát.

Lze využívat prakticky všechny typy hlav jako u velkých hydraulických ruk, ale jejich rozměry i výkon jsou samozřejmě výrazně nižší. To je dáno mimo jiné nižší hmotností vozidla a často také absencí podpěr, takže při použití větší síly hrozí poškození či převržení stroje. Velká nosnost vyžaduje také velmi tuhou konstrukci, kterou nelze u většiny menších vozidel zajistit. Mezi často využívané typy patří zejména různé jeřáby, kleště a drapáky.

Podmínky provozu malé hydraulické ruky

Malá hydraulická ruka je zpravidla omezena nosností několika stovek kilogramů, přesto dokáže významně zrychlit a ulehčit práci. Omezení síly je nutné kvůli výkonu a objemu hydrauliky a v neposlední řadě i kvůli hmotnosti použitého vozidla. Hydraulická ruka potřebuje pro svoji práci stabilní oporu a dostatečnou protiváhu, což u lehčích vozidel nelze plně zajistit a hrozilo by převrácení či poškození vozidla. I relativně lehká malá ruka může být vybavena jeřábem, drapákem, lžící na sypké materiály, půdním vrtákem či dokonce procesovací hlavicí na dřevo. Samotná hydraulická ruka zpravidla váží 100 až 200 kg a lze ji bez problémů instalovat na řadu vozidel. Dosah záleží na typu, ale nejčastěji se pohybuje v rozsahu od dvou do čtyř metrů. Pohon ruky může být řešen samostatným benzínovým agregátem, ale může být napojena i přímo na hydraulický okruh vozidla (čtyřkolky, traktoru či malotraktoru).

Využití malé hydraulické ruky

Velkou výhodou malé hydraulické ruky je relativně nízká pořizovací cena, malá hmotnost a přitom poměrně značný pracovní výkon. Při montáži například na čtyřkolku umožňuje usnadnění práce v terénu, který je pro většinu strojů naprosto nedostupný, případně by byl spojen se značnou devastací terénu v případě pásových vozidel.

Naše firma se specializuje na prodej hydraulických ruk za malotraktory, traktory a ATV pracovní čtyřkolky zejména do lesního průmyslu.

Hydraulická ruka tak najde uplatnění při lehčích stavebních pracích, při různých opravách, práci v lese, při úpravě zahrad, menších terénních úpravách a při řadě dalších využití. Dokáže usnadnit množství nepříjemné práce, aniž by bylo nutné pořizovat či používat těžkou a drahou techniku. V řadě případů dokáže například použití malotraktoru s hydraulickou rukou nahradit nákup malého bagru. Odpadají tak problémy s přepravou a ušetří se značné množství nákladů.

Pokud je Vám něco nejasné a potřebujete se na cokoliv zeptat ohledně hydraulických ruk za traktor, malotraktor či čtyřkolku, neváhejte nás kontaktovat pomocí formuláře níže či na uvedeném telefonním čísle – rádi Vám s výběrem hydraulické ruky pomůžeme.

Dodavatelé

AS Fors MW AS Fors MW BALTROTORS Ltd Biojack Black Bruin Deitmer Finn-Rotor JPJ Forest, s.r.o. Kreisi Metall OÜ Next Hydraulics srl Pentin Paja Oy Riuttolehto Oy Tizmar snc Unimet AB